Rexnord Cooling Fan 27255 A2W-SQ 230V
Rexnord Cooling Fan 27255 A2W-SQ 230V
| Brand: | Rexnord |
| Product Code: | 27255 A2W |
| Availability: | 10 |
-
₹958.16
- Ex Tax: ₹812.00
Rexnord Cooling Fan 27255 A2W-SQ 230V
| Technical Specifications | |
|---|---|
| Bearing | Sleeve |
| Input Voltage Range | 230 VAC |
| Motor Design | Shaded Pole |
| Motor Protection | Impedance Protected |
| Operating Temperature | - 20 to +70 C |
| Rated Operational Current | 0.21 / 0.19 |
| Response Frequency | 50/60 Hz |
| Speed | 2650 - 2900 RPM |
| About Product | |
| Connectivity | Lead Wire |
| Housing Material | Aluminium Die - cast (Painted Black) |
| Impellor | Thermoplastic Nylon 66 |
| Insulation | Class B |
| DIMENSION | |
| Size | 172 x 172 x 55 mm (6 inch) |
| Weight | 915 g |


