Rexnord Cooling Fan 22060 R B2W-RD 230V
Rexnord Cooling Fan 22060 R B2W-RD 230V
| Brand: | Rexnord |
| Product Code: | 22060 R B2W |
| Availability: | 10 |
-
₹1,622.50
- Ex Tax: ₹1,375.00
- Rexnord Cooling Fan 22060 R B2W-RD 230V
| Technical Specifications |
|---|
| Bearing | Ball
|
| Input Voltage Range | 230 VAC |
| Motor Design | External Rotor with Capacitor Driven Motor |
Dielectric Strength
| AC 1500V for 1 minute
|
| Operating Temperature | - 20 to +80 C |
| Rated Operational Current | 0.42 A
|
| Response Frequency | 50/60 Hz |
| Speed | 2650 RPM |
| About Product |
|---|
| Connectivity | Connector PA - 10 |
| Housing Material | Aluminium Die - cast (Painted Black) |
| Impellor | Metal
|
| Insulation | Class F
|
| DIMENSION |
|---|
| Size | 280 x 280 x 80 mm (8 inch) |
| Weight | 2900 g(2.9Kg) |
Tags:
Rexnord,
Cooling Fan,
22060 R B2W-RD,
230V,
22060RB2,
REC-22060RB2,
REC-22038