061B000566 Danfoss Pressure Switch MBC 5100
061B000566 Danfoss Pressure Switch MBC 5100
| Brand: | Danfoss |
| Product Code: | 061B000566 |
| Availability: | 2 |
-
₹18,496.50
- Ex Tax: ₹15,675.00
061B000566 Danfoss Pressure Switch MBC 5100
| Product details | |
|
Gross weight |
0.3 kg |
| Net weight | 0.25 kg |
|
EAN |
5702423218509 |
|
Ambient
temperature range [°C] [Max] |
85 °C |
| Ambient temperature range [°C] [Min] | -40 °C |
| Ambient temperature range [°F] [Max] | 185 °F |
| Ambient temperature range [°F] [Min] | -40 °F |
| Approval | ABS |
| BV | |
| CCC | |
| CCS | |
| CE | |
| DNV | |
| EAC | |
| GL | |
| KRS | |
| LR | |
| LVD | |
| NKK | |
| RINA | |
| RMRS | |
| RoHS | |
| RoHS China | |
| TYSK | |
| CMIM | |
| LLC CDC EURO-TYSK | |
| Burst pressure [bar] | 30 bar |
| Contact function | SPDT |
| Contact rating | AC15=0.5 A, 250 V |
| DC13=12 W, 125 V | |
| Diff.@Max. range setting [bar] | 0.45 bar |
| Diff.@Min. range setting [bar] | 0.3 bar |
| Electrical conn. Male/Female | Female |
| Electrical connection | DIN-plug |
| Electrical connection size | Pg 11 |
| Electrical connection standard | EN 175301-803-A |
| Electrical spec. standard | EN 60947-5 |
| Enclosure rating IP | IP65 |
| Equipment | |
| Max. test pressure [bar] Pe | 15 bar |
| Max. test pressure [psig] | 218 psig |
| Max. Working Pressure [bar] | 15 bar |
| Max. Working Pressure [psig] | 220 psig |
|
Packing format |
Multi pack |
| Pressure connection notes | With flange |
| Pressure connection size | 01-Apr |
| Pressure connection standard | ISO 228-1 |
| Pressure connection type | G |
| Pressure Male/Female | Female |
| Pressure range category | Low pressure |
| Pressure sensing element | Bellows |
| Product accessories | Switches accessories |
| Product description | Pressure Switch |
| Product group | Switches and thermostats |
| Product name | Pressure switch |
| Regulation range [bar] Pe [Max] | 1 bar |
| Regulation range [bar] Pe [Min] | -0.2 bar |
| Regulation range [MPa] Pe [Max] | 0.1 MPa |
| Regulation range [MPa] Pe [Min] | -0.02 MPa |
| Serviceable | No |
| Specification key | 1011-1DB04 |
| Type | MBC 5100 |




-200x200.jpeg)


-200x200.jpeg)
